Europa zatrzymana w pędzie
HISTORIA
Opus magnum Normana Daviesa
Europa zatrzymana w pędzie
KRZYSZTOF MASłOń
Norman Davies powiada przekornie: "Z europejską historią jest jak z wielbłądem: zamiast próbować go zdefiniować, praktyczniej jest go opisać". Największą korzyść z takiego podejścia do sprawy brytyjskiego historyka mają czytelnicy. Co nie znaczy, że lektura "Europy. Rozprawy historyka z historią" jest lekka, łatwa i przyjemna, choć tę książkę (a właściwie księgę, bo dzieło liczy 1400 stron i waży prawie dwa kilogramy) czyta się jednym tchem.
Autor pozbawia czytelników "Europy", wszystko jedno, w jakim kraju żyjących, bardzo wielu złudzeń. Podważa mity, z nie skrywaną satysfakcją punktuje wszelkie uproszczenia, przemilczenia i zwykłe fałsze, od których się roi w historii nauczanej w szkołach, a także -- niestety -- na uniwersytetach.
Ponieważ najbardziej "oberwało się" od Daviesa historykom anglosaskim, nic dziwnego, że właśnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odezwały się głosy, że nowa praca autora "Bożego Igrzyska" powstała w opozycji przeciwko anglocentryzmowi prezentowanemu przez zachodnich naukowców, w rzeczywistości odwraca proporcje, na domiar złego grzesząc nadmiernymi sympatiami propolskimi.
Rozsądnie i z umiarem
Norman Davies,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta