Kierunek Tien-szan
PETROGLIFY
Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Gdzie Uzbekistan, a gdzie Indoeuropejczycy?
Kierunek Tien-szan
Równo 120 lat temu, w 1878 roku, niejaki Nasledovij -- dziś imię trudne do ustalenia, w każdym razie prawdopodobnie członek Turkiestańskiego Klubu Miłośników Archeologii, natknął się opodal wioski Aravan w zachodnim pasmie Tien-szan na wyryte i namalowane na skałach wizerunki zwierząt i ludzi. Współczesna nauka nazywa takie przedstawienia petroglifami. Wkrótce potem nastąpiły w tamtym rejonie dalsze odkrycia tego rodzaju sztuki. Nie doceniano ich jednak; gdy w 1887 odnaleziono petroglify w dolinie Ugamu, uznano je za "niezbyt stare". A przecież prawda jest taka, co ustaliła współczesna nauka, że pochodzą one z okresów naprawdę dawnych, od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, w zasadzie do czasów nowożytnych.
Petroglify mają już swoje ustalone, poczesne miejsce w dziejach sztuki światowej. Na stałe do kanonu dziedzictwa światowego weszły petroglify alpejskie, by wspomnieć choćby tylko te zwłoskiej Val Camonica czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta