Automatyczny kardiochirurg
Z a kilka lat część operacji będzie wykonywanych przez zdalnie sterowaneroboty
Automatyczny kardiochirurg
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Francuscy kardiochirurdzy przeprowadzili serię zdalnie sterowanych operacji na otwartym sercu z użyciem robotów i komputerów, początkujących nową erę w całej chirurgii. Dotychczas automaty jedynie pomagały lekarzom precyzyjnie wszczepiać endoprotezy oraz usuwać niektóre guzy mózgu. Teraz mają powstać pierwsze sale operacyjne, gdzie zamiast chirurgów będą obecne wyłącznie roboty, zdolne wykonać najbardziej skomplikowane zabiegi.
Sukces specjalistów szpitala Broussais pod Paryżem porównuje się do tak przełomowych w kardiochirurgii przedsięwzięć, jak pierwszy w 1956 r. zabieg na otwartym sercu oraz przeszczep serca, jaki po raz pierwszy wykonano w 1967 r. w RPA. Tym razem do historii medycyny wpisali się Francuzi. Chirurdzy pod kierunkiem prof. Alaina Carpentiera użyli do operacji automatów, którymi sterowali na odległość -- zasiadając przed monitorem komputera. Wszystkie zabiegi wykonał wyposażony w mikroinstrumenty robot, potrafiący bardziej precyzyjnie przeprowadzić zabieg, jak zapewniają lekarze, niż najzręczniejsze ręce kardiochirurga.
Roboty na salach operacyjnych
Tym razem zabiegi były dość łatwe. Polegały na wszczepienie rutynowo już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta