Izotopowa przyszłość
ATOMISTYKA
Technologie jądrowe w stulecie odkrycia polonu i radu
Izotopowa przyszłość
KRYSTYNA FOROWICZ
Francja emituje najmniej dwutlenku węgla do atmosfery na jednostkę PKB wśród innych krajów Europy, dzięki pracującym elektrowniom atomowym -- powiedział dr Bertrand Barre z Komisariatu Energii Atomowej Francji podczas seminarium "Atom a społeczeństwo". Sto lat minęło od czasu, gdy Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie rozpoczęli badania nad odkrytym w 1896 r. przez Becquerela niewidzialnym promieniowaniem emitowanym przez sole uranu. Efektem było odkrycie polonu i radu.
-- Odkrycie pierwszych pierwiastków radioaktywnych stworzyło podstawy pod nową dyscyplinę naukową -- badania promieniotwórczości. Wyniki badań Marii i Piotra Curie były od początku wykorzystywane w praktyce, najpierw w medycynie, potem w przemyśle -- przypomniał prezes Państwowej Agencji Atomistyki prof. Jerzy Niewodniczański.
Polska uczona stwierdziła występowanie ciepła przy reakcjach radioaktywnych i był to zkolei początek energetyki jądrowej. Badania nad radem, polonem i radioaktywnością znalazły szerokie zastosowania w technice i technologii -- do sterylizacji środków spożywczych i opakowań, sterowania reakcjami chemicznymi, do utylizacji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Izotopy promieniotwórcze służą też do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta