Pogodzić interesy państwa i jednostki
Obywatelstwo po europejski
Pogodzić interesy państwa i jednostki
MAREK ANTONI NOWICKI
Jeśli chcemy mieć nowoczesną ustawę o obywatelstwie, to przy pracach nad nią konieczne jest korzystanie z rozwiązań przyjętych w europejskiej konwencji o obywatelstwie.
6 listopada 1997 r. otwarto do podpisu europejską konwencję o obywatelstwie (European Treaty Series No. 166) . Jest to rezultat trzydziestu lat prac w Radzie Europy, poczynając od przyjęcia w 1963 r. konwencji dotyczącej redukcji przypadków podwójnego obywatelstwa oraz obowiązku wojskowego w razie podwójnego obywatelstwa. W tym czasie pojawiło się jednak wiele innych problemów w tej dziedzinie wymagających rozwiązania w skali międzynarodowej.
Z konwencji wynika, że zasady regulujące problemy obywatelstwa powinny uwzględniać i godzić ze sobą uprawnione interesy państwa i jednostki. Chodzi również o ograniczanie liczby bezpaństwowców. Każde państwo powinno swobodnie decydować o skutkach prawnych posiadania przez jego obywatela równocześnie obywatelstwa innego państwa. Rozwiązanie tych problemów w ymaga międzynarodowej współpracy. Konwencja wprowadza zasady i reguły dotyczące obywatelstwa, a także rozwiązania odnoszące się do służby wojskowej w razie posiadania więcej niż jednego obywatelstwa.
Każde państwo musi określić w swoim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta