Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W dobrym towarzystwie

22 czerwca 1998 | Kultura | KM

Czterech Buzków w słowniku biograficznym"Ewangelicy w Polsce"

W dobrym towarzystwie

Jerzy Buzek, gdy zostawał premierem, był postacią stosunkowo mało znaną, nic dziwnego więc, że powszechnie zadawano pytanie: kto zacz? Premier okazał się człowiekiem sympatycznym, o wzorowym życiorysie: zawodowym, społecznikowskim, rodzinnym, w którym zdziwienie budziła jedynie rubryka "wyznanie" -- ewangelickie.

W wydanym właśnie słowniku biograficznym "Ewangelicy w Polsce" Jerzego Buzka nie znajdziemy, a to z tej prostej przyczyny, że dzieło to nie uwzględnia osób żyjących. Mamy za to czterech innych Buzków: Józefa -- przedwojennego senatora z listy PSL-owskiego "Piasta", organizatora Głównego Urzędu Statystycznego i jego brata Andrzeja -- pastora, proboszcza polsko-czeskiej parafii na Zaolziu, autora kilku książek i wielu artykułów w prasie regionalnej i wyznaniowej oraz Jana -- lekarza, działacza narodowego na Śląsku Cieszyńskim, zmarłego w obozie koncentracyjnym w Dachau i jego brata Jerzego Jana -- inżyniera hutnika, wykładowcę w Akademii Górniczej w Krakowie.

Wielki to u ewangelików ród, Buzkowie -- rzekłby pan Zagłoba. Zaraz jednak ten wymowny, co nie znaczy najmądrzejszy, mąż dodałby coś o heretykach "czyniących Bogu dyzgusta" i "żyjących w sprośnych błędach niebu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1419

Spis treści
Zamów abonament