Nietypowe rozwiązania
Interesującą nowością reformy emerytalnej jest umożliwienie osobom zatrudnianym na ściśle określonych czasowo kontraktach (na przykład marynarzom) dobrowolnego wpłacania na ubezpieczenie emerytalne. W tej chwili osoby te pozbawione są takiej możliwości. Przerwy pomiędzy kontraktami nie są wliczane do stażu ubezpieczeniowego. Nowe jest też wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego dla wykonujących wolny zawód.
Dotąd osoby tak określane (w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie mogły się ubezpieczać. Nie mógł tego zrobić na przykład dziennikarz nie zatrudniony w jakiejś redakcji, tłumacz, artysta - "wolny strzelec".
Projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że marynarze i inni pracownicy zatrudniani na jakiś czas, na podstawie kontraktów, dobrowolnie będą mogli się ubezpieczać na najwyżej (łącznie) osiem lat. Projekt ustawy zawiera rozwiązania ubezpieczeniowe dla osób wykonujących nietypowe dla zabezpieczenia społecznego profesje. Do ubezpieczenia obowiązkowego włączeni są między innymi duchowni, artyści i twórcy.
Tak skonstruowano przepisy, by z systemu "nie wypadali" ci, którzy zmieniają charakter działalności zarobkowej lub tracą zatrudnienie.
Do grupy osób, które obowiązkowo mają wpłacać składkę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta