Na każdą rękę
CHRONOMETRY
Zegarek i coś jeszcze
Na każdą rękę
PIOTR KOśCIELNIAK
Na całym świecie rodzaj noszonego zegarka jest -- obok marki samochodu -- wyznacznikiem pozycji jego właściciela. Właściwie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje -- wszystkie zegarki pokazują przecież, mniej lub bardziej dokładnie, ten sam czas.
W zeszłym roku wyprodukowano ponad 1, 2 mld zegarków. Zdecydowana większość z nich -- bo prawie 90 proc. , to te z mechanizmem kwarcowym. Jedynie niewielka część wszystkich produkowanych czasomierzy, to takie, które napędzane są mechanicznie -- nakręcaną sprężyną. Wbrew pozorom, największym producentem zegarków na świecie nie jest Szwajcaria, lecz Japonia, której depcze po piętach Hongkong. Słynne szwajcarskie czasomierze stanowią mniej, niż jedną dziesiątą wszystkich zegarków używanych na świecie.
Wszystko przez to, że azjatyckie konstrukcje oferują doskonałą jakość i liczne dodatkowe funkcje, za cenę będącą jedynie niewielką częścią tego, co trzeba zapłacić za dzieło szwajcarskich zegarmistrzów. Nie każdy zresztą potrzebuje zegarka jubilerskiego -- ozdabianego złotem, czy szlachetnymi kamieniami.
Skomplikowane bajery
O ile szwajcarskie chronometry sprzedają się przede wszystkim dzięki swojej renomie, japońscy producenci szukają innych sposobów, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta