Większościowa, proporcjonalna, mieszana
SEJM UCHWALIŁ
Samorządowa ordynacja wyborcza
Większościowa, proporcjonalna, mieszana
ŻANETA SEMPRICH
Wybory muszą być zarządzone nie poźniej niż na 30 dni przed upływem kadencji. Datę wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji. Liczbę radnych odpowiednio do zasad określonych w ordynacji ustala dla każdej rady wojewoda w porozumieniu z wojewódzkim komisarzem wyborczym. Jego zarządzenie w tej sprawie musi być ogłoszone w wojewódzkim dzienniku urzędowym i podane do publicznej wiadomości wformie obwieszczenia.
Sejm uchwalił w piątek ordynację wyborczą do władz samorządowych gmin, przyszłych powiatów i dużych województw. Ustawa ta ma 212 artykułów, którepodzielonona 8 działów i 41 rozdziałów. Dział I obejmuje przepisy wspólne, które obowiązują w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, trzy kolejne -- dotyczą wyborów do każdego ze szczebli samorządu, dział Vreguluje ogłaszanie wyników wyborów, VI -- przepisy szczególne, VII -- karne, VIII -- przejściowe i końcowe. Zgodnie z tymi przepisami przeprowadzone zostaną najbliższe wybory do władz samorządów terytorialnych. Ordynacją zajmie się teraz Senat, a następnie trafi do prezydenta.
Nie wolno łączyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta