Podstawa prawna reformy
Podstawa prawna reformy
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
Reforma ubezpieczeń społecznych zostanie przeprowadzona na podstawie ustaw, z których cztery Sejm uchwalił w ubiegłym roku, a dwie - o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - rozpoczęły właśnie swoją drogę legislacyjną w parlamencie. Są już po pierwszym czytaniu i zostały skierowane do prac w komisjach. W Dzienniku Ustaw ukazały się też pierwsze akty wykonawcze.
W 1997 r. uchwalono następujące ustawy związane z reformą:
- z 25 czerwca 1997 r. o wykorzystaniu wpływów z prywatyzacji części mienia skarbu państwa na cele związane z reformą ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 106, poz. 673). Określa ona zasady oraz sposoby przeznaczania uzyskanych z prywatyzacji środków na cele związane z finansowaniem reformy. Przez ok. 20-25 lat wpływy te mają uzupełniać uzyskiwane ze składek dochody ZUS, które w ramach reformy, dla zbudowania ubezpieczeń kapitałowych, muszą zostać uszczuplone o 20 proc. Skutki tak znacznego niedoboru mógłby ponieść jedynie skarb państwa, dlatego do prywatyzacji na ten cel będą przeznaczone największe i najlepsze przedsiębiorstwa. Wykaz tych przedsiębiorstw określi rozporządzenie Rady Ministrów, które jeszcze nie jest gotowe.
Ustawa weszła w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta