Ulgi do wynegocjowania
Proponuje pracodawca
Ulgi do wynegocjowania
Program jest dowolny. Nie ma obowiązku wprowadzania go. Jednak jest opłacalny dla pracodawcy. Ma co najmniej dwie zalety. Powoduje oszczędności dzięki temu, że koszty prowadzenia programu pracodawca może wpisać w koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, a także, że zmniejsza się wielkość obowiązkowej składki na ZUS. Dla pracownika jest to możliwość zarabiania na dodatkową emeryturę.
Pracodawca musi pamiętać, że przystąpienie do międzyzakładowego programu emerytalnego nie zwalnia go z obowiązku zawarcia normalnej zakładowej umowy emerytalnej. Nadal musi odprowadzać obowiązkowe składki na ZUS. Podstawą programu emerytalnego jest ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. Ustaw nr 139, 20 listopada 1997).
Wybiera pracodawca
Program emerytalny może podjąć każdy pracodawca zatrudniający minimum pięciu pracowników, a jeżeli prowadzi działalność nieprzerwanie trzy lata, może to uczynić, nawet jeśli zatrudnia tylko trzy osoby.
Z kolei w programie może brać udział każdy pracownik, który ma ukończone 18 lat i legitymuje się stażem pracy nie krótszym niż 3 miesiące. Nie ma górnej granicy wieku, choć, jak wynika dalej z ustawy, wypłata składek, o ile nie wystąpi się o nią wcześniej, następuje automatycznie po ukończeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta