Cena mózgów i talentów
TWORCZOŚa
Akademia Inżynierska w Polsce przyjęta do CAETS
Cena mózgów i talentów
KRYSTYNA FOROWICZ
5 czerwca, gdy obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, uwadze mediów umknęło wydarzenie: przyjęcie Akademii Inżynierskiej w Polsce do Międzynarodowej Akademii Inżynierii i Nauk Technicznych -- CAETS z siedzibą w Waszyngtonie. W polskim środowisku inżynieryjno-technicznym i intelektualnym uważane jest to za duży sukces.
AIP liczy 160 członków. Na ponad 40 tys. osób z wyższym wykształceniem zatrudnionych w placówkach badawczo-rozwojowych w kraju -- to niewiele.
Prof. Jan Kaczmarek, członek honorowy AIP powiedział nam: -- O przyjęcie do CAETS można ubiegać się dopiero po spełnieniu wielu wymagań. Są to m. in. liczące się w skali międzynarodowej sukcesy twórcze członków akademii, osiągnięcie znaczącego potencjału członkowskiego, rozwinięcie samodzielnej i niezależnej działalności krajowej w zakresie polityki proinnowacyjnej w technice i gospodarce. Potencjał kadrowy AIP -- przyznał prof. Kaczmarek -- wymaga powiększenia, dlatego zamierzamy nawiązać bliższą współpracę ze Stowarzyszeniami Naukowo-Technicznymi i ich Federacją.
Za mało postrzegani
Inżynierowie, choć to ich dziełem są największe wynalazki, zawsze, i nie tylko w naszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta