Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauka sprywatyzowana

27 czerwca 1998 | Publicystyka, Opinie | KL

Jednostki badawcze, które przetrwały początek rodzimego kapitalizmu, nie są już takie same. Ograniczyły zatrudnienie idziałalność statutową. Jeśli nawet relatywnie nie zmniejszył się udział pracowników naukowych w ogólnym zatrudnieniu, to spadły ich szeroko rozumiane kwalifikacje naukowe, a także oczekiwane efekty pracy. Jednostki badawcze nie poniosły także wymaganych nakładów na inwestycje, na modernizację środków trwałych, w tym aparatury naukowo-badawczej. Wynika stąd, że nie skorzystały, albo skorzystały wstopniu niewystarczającym z możliwości ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalniającej dochody jednostek badawczych z podatku w części, w jakiej przeznaczą je na działalność statutową, w tym także na inwestycje.

Nauka sprywatyzowana

Czy nauka może być " prywatna"? Jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione, bo przecież jest to działalność specyficzna.

Większość istniejących 255 jednostek zaplecza naukowo-badawczego powstała w latach 70. Ambicją nie tylko każdej branży, ale i zjednoczenia było wtedy posiadanie własnego ośrodka badawczego. Jednostki te, finansowane z budżetu i zasilane środkami z przemysłu, na ogół nie narzekały na swój los. Sytuacja zmieniła się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1424

Spis treści
Zamów abonament