Usługi transportowe
Comiesięcznyredakcyjny dyżur
Usługi transportowe
Przedstawiamy kolejną relację z telefonicznego dyżuru poświęconego VAT oraz akcyzie, który odbył się w naszej redakcji 2 czerwca 1998 r. Na pytania czytelników odpowiadał TOMASZ GRUNWALD, doradca podatkowy ze spółki Ernst & Young.
Spedytor zlecił firmie transportowej wykonanie usługi transportu międzynarodowego, częściowo w Polsce, częściowo za granicą. Odcinek krajowy był niewielki, a jego koszt wyniósł 300 DM w stosunku do całej ceny usługi wynoszącej 2400 DM. W jaki sposób spedytor powinien rozliczyć swoją prowizję?
Tomasz Grunwald: W rozumieniu przepisów ustawy o VAT usługami transportu międzynarodowego są także wykonywane w kraju usługi spedycji międzynarodowej, związane z transportem. Podlegają więc one takim samym zasadom opodatkowania jak usługi, których dotyczą. Jeżeli zatem usługa transportowa została rozbita na dwie części, tzn. wykonywaną za granicą -- opodatkowaną zerową stawką VAT, oraz na usługę wykonaną w kraju -- ze stawką 22 proc. , to również usługi spedycyjne należy podzielić w taki sam sposób. Można to zrobić, stosują rozliczenie proporcjonalne.
Kiedy w transporcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta