Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ofiary wojny dorosłych

27 czerwca 1998 | Styl życia | ZW

SPOŁECZEŃSTWO

Małżonkowie mogą zacząć życie na nowo, dzieci nie majątakiej możliwości

Ofiary wojny dorosłych

ZBIGNIEW WOJTASIń SKI

Rozwód rodziców oraz brak kontaktów z ojcem o wiele bardziej negatywnie wpływa na psychikę dzieci, niż dotychczas przypuszczali psycholodzy i pedagodzy. Skutki tego widoczne są nie tylko po dwóch, trzech czy czterech latach od trwałego rozkładu małżeństwa. U niektórych dzieci mogą dać znać o sobie dopiero, gdy wkroczą w okres dorosłości. Niestety, niewielu rodziców w pełni zdaje sobie z tego sprawę.

Z badań amerykańskich wynika, że prawie dwie trzecie gwałcicieli, trzy czwarte młodocianych zabójców i podobny odsetek więźniów wychowywało się bez ojców. Nie zawsze powodem był rozwód rodziców. Niektórzy znich nigdy nie znali swego ojca, inni utracili go we wczesnym dzieciństwie -- na skutek śmierci lub alkoholizmu.

Syndrom braku ojca

Dla wielu osób, zarówno matek jak i ojców, wnioski zbadań mogą wydać się zbyt szokujące i pochopne, ale uczeni nie wysunęli ich po krótkim okresie obserwacji czy po kilku rozmowach z członkami rozbitych rodzin. Badania trwają od wielu lat. W 1971 r. zapoczątkowała je Judith Wallerstein, współautorka książki "Second Chances"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1424

Spis treści
Zamów abonament