Bismarck i socjaliści
Historia Europyw XIX wieku
Bismarck i socjaliści
BENEDETTO CROCE
Podobnie jak walkę przeciwko katolikom, Bismarck przegrał toczoną zjeszcze większą zaciętością walkę z niemieckimi socjalistami, dowodząc także i w tym przypadku nieskuteczności autorytarnych systemów i metod oraz braku powodzenia własnej polityki z chwilą, gdy tylko nie chodziło orywalizację z obcymi państwami.
Socjalistyczna propaganda szerząca się coraz bardziej wśród niemieckich robotników, znaczna liczba zajmujących się nią gazet, rosnąca liczba głosów, jakie uzyskiwali socjalistyczni kandydaci w wyborach -- w 1877 r. zdobyli pół miliona głosów -- wszystko to przeraziło go iskłoniło, zgodnie z jego naturą, do posłużenia się policją iwojskiem. Kiedy nie udało mu się przekonać parlamentu, by zaostrzył niektóre artykuły kodeksu karnego przy okazji wymierzonych wcesarza dwóch zamachów w 1878 r. , których wagę celowo wyolbrzymił, a wymowę polityczną przeinaczył, doprowadził do przegłosowania, wnowym już parlamencie, w październiku 1878 r. odrzuconych przedtem praw specjalnych. Zakazywały one zrzeszeń, zebrań, prasy o charakterze socjalistycznym lub komunistycznym, pozwalały odmówić prawa do zamieszkania w niektórych ośrodkach tym, których uważano za agitatorów, zamknąć szynki, księgarnie i tym podobne przybytki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta