Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliżej źródeł

27 czerwca 1998 | Plus Minus | PK

WYSTAWA

Fascynująca Frida Kahlo i wielki Diego Rivera

Bliżej źródeł

PIOTR KASZNIA Z PARYŻA

Frida Kahlo i Diego Rivera. Ich życie wypełnione było wspólną pasją, cierpieniem, rewolucją i - malarstwem. Twórczość słynnych meksykańskich artystów, uważana w Meksyku za skarb narodowy, jest przedmiotem arcyciekawej wystawy czynnej obecnie w paryskim muzeum im. Maillola (założonym kilka lat temu przez słynną modelkę i towarzyszkę życia Maillola, Dinę Vierny) . Jest to pierwsza na świecie wielka wystawa pokazująca obok siebie twórczość Fridy Kahlo (1907-1954) i Diega Rivery (1886-1957) .

Różni, ale nierozłączni

Komisarz wystawy, Christine Burrus, potrzebowała aż trzy lata na przekonanie właścicieli dzieł Kahlo i Rivery, by je wypożyczyli. Było bardzo ważne, by zaprezentować tych artystów razem ponieważ, mimo iż bardzo różni, są nierozłączni - mówi.

Diego Rivera poślubił Fridę Kahlo w 1929 r. Dwadzieścia lat od niej starszy, był już malarzem o światowej sławie, ona była zupełnie nieznana. Oboje byli członkami partii komunistycznej (po wykluczeniu Diego Rivery za "rewizjonizm" Frida Kahlo wystąpiła z partii) , wspólnie uczestniczyli we wszystkich walkach politycznych w Meksyku od lat 30. do 50. Oboje też wyrażali w swoich dziełach - za pomocą bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1424

Spis treści
Zamów abonament