Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proceduralne zawiłości

02 października 1998 | Prawo | TM

Minister Kazimierz Czaplicki, kierownik Krajowego Biura Wyborczego

Proceduralne zawiłości

: Co się dzieje wrazie wycofania danej osoby ze zgłoszonej listy kandydatów, niezależnie od przyczyny zmiany?

Kazimierz Czaplicki: Komisja wyborcza skreśla z zarejestrowanej listy nazwisko kandydata, który zmarł, utracił prawo bycia wybieranym lub złożył na piśmie oświadczenie o wycofaniu się z kandydowania. Jeśli został on skreślony z listy na skutek śmierci i powoduje to, że w okręgu wyborczym liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w tym okręgu lub mniejsza od niej, komisja informuje pełnomocnika o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Możliwość uzupełnienia istnieje najpóźniej w dziesiątym dniu przed rozpoczęciem wyborów. Lista kandydatów zostaje natomiast unieważniona, jeśli nie pozostaje na niej nazwisko żadnego kandydata lub dany komitet wyborczy rozwiąże się.

Kto może zostać mężem zaufania, a kto nie?

Trzeba być wyborcą i być wskazanym przez pełnomocnika komitetu wyborczego. Kandydat na radnego nie może pełnić funkcji męża zaufania w obwodzie głosowania właściwym dla okręgu, w którym kandyduje. Jest to związane z jego obecnością przy ustalaniu wyników głosowania oraz udziałem w czynnościach związanych ze sporządzeniem protokołu głosowania. Polega to na prawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1507

Spis treści
Zamów abonament