Staraj się rozproszyć ryzyko
REFORMA EMERYTALNA
Jak wybrać fundusz w II filarze
Staraj się rozproszyć ryzyko
Tworząc poniższy poradnik wychodziliśmy z założenia, że żadna osoba nie powinna wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. W języku finansistów nazywa się to dywersyfikacją ryzyka poprzez rozproszenie portfela inwestycyjnego. Mamy zamiar także w przyszłości pomagać państwu w wyborze funduszu m. in. przez dostarczanie danych ułatwiających odpowiedź na pytania umieszczone w naszym poradniku. Sądzimy bowiem, że wybór powszechnego towarzystwa emerytalnego (PTE) powinien odbywać się na zimno, na podstawie jak najliczniejszych i najbardziej racjonalnych przesłanek, a nie pod wpływem agresywnej reklamy i równie agresywnych agentów oferujących takie czy inne PTE.
Pamiętajcie państwo, że na decyzję, który fundusz wybrać, macie czas do 30 września 1999 roku (30-latkowie i młodsi) albo do końca przyszłego roku (ci między 31. a 50. rokiem życia) .
l Nie wchodź do funduszu, którego udziałowcem jest twój pracodawca.
Taka operacja wiąże cię z pracodawcą na zawsze. Może się to okazać zgubne, gdy w najczarniejszym scenariuszu wicher dziejów zmiecie twojego pracodawcę. Powszechne towarzystwo emerytalne przez niego stworzone może mieć wówczas kłopoty. Jego bankructwo oznacza przeniesienie twojego wkładu do innego PTE....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta