Czy istnieje jeszcze instytucja porzucenia pracy
ANALIZA
Ustawa o szkolnictwie wyższym
Czy istnieje jeszcze instytucja porzucenia pracy
WłODZIMIERZ PIOTROWSKI
Instytucję porzucenia pracy usunięto z kodeksu pracy podczas jego nowelizacji 2 lutego 1996 r. Tymczasem w ustawie z 12 września 1990 r. oszkolnictwie wyższym istnieje nadal.
Potrzeba uchylenia przepisów o porzuceniu pracy dostrzegana była od dawna, natomiast po zmianie ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego likwidacja tej instytucji stała się wręcz konieczna.
Porzucenie pracy nie było bowiem produktem polskiej myśli prawniczej, lecz arbitralnej i dyletanckiej decyzji politycznej oraz urzędniczego myślenia, że za pomocą określonych norm prawnych można przeciwdziałać przechodzeniu pracowników do lepiej płatnej pracy bez formalnego rozwiązania stosunku pracy. Nawet drakońskie środki (utrata prawa do urlopu i obniżenie jego wymiaru w nowym miejscu pracy; nakaz zaszeregowania do niższej kategorii płac; obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku chorobowego przez rok) okazywały się nieskuteczne, były bowiem skierowane na zwalczanie wyłącznie skutków niepożądanych zachowań pracowniczych, a nie na ich przyczynę, tj. nieracjonalne zatrudnienie w warunkach niskich płac.
Przepisy były tak ogólnikowe (samowolne uchylenie się pracownika od wykonywania pracy bądź niestawienie się do niej bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta