Jak daleko do Brukseli
KRAJE WSCHODNIEJ EUROPY -- UE
Ile kosztował realny socjalizm
Jak daleko do Brukseli
STEFAN MAłECKI-TEPICHT Trzech autorów --Stanley Fischer, Ranta Sahay i Carlos A. Vegh, na zlecenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przedstawiło opracowanie pod znamiennym tytułem "Jak daleko od Brukseli są kraje wschodniej Europy? ".
Jest to najkrótsza, jaką znam, historia realnego socjalizmu. Jest to również tekst dedykowany tym wszystkim, którzy uczestniczyli czynnie w budowie "najlepszego ustroju na świecie" i tym licznym, którzy dzisiaj jeszcze chcą nas przekonywać, jak dobry był to system.
Autorzy chcieli uzyskać odpowiedź na trzy pytania: jaka jest różnica poziomów rozwoju gospodarczego krajów Europy Wschodniej i krajów Wspólnot Europejskich, jakie są różnice makroekonomicznych przekształceń i w jakim stopniu kraje Europy Wschodniej dokonują postępu w umacnianiu mechanizmów gospodarki rynkowej. Zwracają przy tym uwagę na znaczny wysiłek, jaki część krajów Europy Wschodniej już poniosła na drodze transformacji od nierynkowej gospodarki planowej do gospodarki regulowanej przez rynek.
Punkt wyjścia stanowi rok 1937, gdy takie kraje, jak Czechosłowacja, Węgry i Polska z dochodem na 1 mieszkańca odpowiednio 2882, 2543 i 1915 dol. znajdowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta