Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papież prorok

16 października 1998 | Gazeta | EK

O. Maciej Zięba, prowincjał dominikanów, dyrektor Instytutu "Tertio Millennio"

Papież prorok

Od kilku co najmniej lat objaśniając i komentując nauczanie Jana Pawła II twierdzi ojciec konsekwentnie, że jest to niezwykły pontyfikat. Dlaczego?

Mieliśmy w XX stuleciu kilku wielkich papieży, a jednak mam przekonanie -- nie wypływające z polskiej tożsamości papieża -- że jest to pontyfikat szeroko wykraczający poza ramy tego stulecia. W historii przyznano tytuł "wielkich" Leonowi Wielkiemu, który w Vwieku ocalił Rzym przed zalewem Hunów, i Grzegorzowi I Wielkiemu, który w VII stuleciu obronił Rzym przed Longobardami. Niektórzy amerykańscy teologowie twierdzą, że tylko z tego jednego powodu, iż Jan Paweł II pomógł powstrzymać napór komunizmu, zasługuje na przydomek "wielki".

Jakie są inne powody?

Wydaje mi się, że w misji wewnątrz Kościoła, która jest zawsze taka sama -- umacniać wiarę -- widać mniejsze, choć itu np. wydanie katechizmu pierwszego od ponad 400 lat można nazwać wydarzeniem epokowym. Ale w misji zewnętrznej Kościoła są one jeszcze bardziej wyraźne. Można bowiem powiedzieć, że od reformacji, a na pewno od rewolucji francuskiej, nowoczesność konstytuowała się poza Kościołem katolickim, a bardzo często w opozycji do Kościoła, który jawił się jako wehikuł z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1519

Spis treści
Zamów abonament