Za jaką cenę
INTEGRACJA EUROPEJSKA
Za jaką cenę
MARCIN KROL
Na kryzysie w Rosji skupiło się ostatnio zainteresowanie całej Europy. Tymczasem problemy pozostałych krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza kwestia ich włączenia w struktury NATO, są zaniedbywane. Może się to okazać zgubne w skutkach, zważywszy na agresywny nacjonalizm popierany przez nowego rosyjskiego premiera, Jewgienija Primakowa.
Wkrótce Polska stanie się członkiem NATO. Rozpoczynają się rozmowy w sprawie wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dwa inne kraje postkomunistyczne -- Węgry i Czechy -- znajdują się w podobnej sytuacji.
To, że wiele osób żywi mieszane uczucia wobec UE, być może nie jest wcale takie dziwne. W końcu określenie "eurosceptycyzm" stało się już sloganem w takich państwach, jak Dania i Wielka Brytania, będących członkami Unii od dawna. Ale tu, na wschodzie Europy, wątpliwości te wyrażane są często w nieoczekiwany i zdumiewający sposób, co mówi wiele o naszej polityce.
Takie obawy wydają się dziwne, biorąc pod uwagę badania opinii publicznej. Według nich 92 proc. obywateli i -- uwaga -- 85 proc. katolickiego kleru opowiada się za "powrotem" Polski do Europy. Jednocześnie rozmaite partie i stowarzyszenia zdecydowanie, a niekiedy wręcz gwałtownie, sprzeciwiają się wejściu Polski do Unii, usiłując stawiać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta