Kapitał i śmierć
LEKTURY
"W czerwieni" Magdaleny Tulli
Kapitał i śmierć
Nowa powieść Magdaleny Tulli jest uszyta po mistrzowsku: piękny ścieg, misterny haft. Dawno nie miałam w ręku książki o tak przemyślanej konstrukcji. Forma godna podziwu. Na pytanie, o czym jest "W czerwieni", odpowiadam: to powieść o śmierci i pieniądzach, o krążącym kapitale. Nie da się jednak łatwo przerobić w rozdział podręcznika "Ekonomia polityczna kapitalizmu". Co to, to nie.
Bardzo trudną ją opowiedzieć, ponieważ łatwo opowiada się tylko powieści realistyczne, a realizm "W czerwieni" jest dosyć szczególny. Podobnie jak jej historyczność. No, bo czy jest jeszcze historią historia, która się śni?
Czarne chmury nad Europą
Miejscem akcji jest miasto Ściegi. Tu zaczyna się droga przez mękę dla czytelników, których Tadeusz Konwicki określił kiedyś mianem encyklopedystów. Czyli dla tych, którzy nie spoczną, zanim -- ze słownikiem, starymi kronikami, mapą i lupą w ręku -- nie ustalą każdego najdrobniejszego faktu. Ostrzegam: będą trudności. O Ściegach wiadomo najpierw tyle, że tkwią w wielkich zaspach śniegu "wsamym sercu zaboru szwedzkiego", więc szukamy raczej na północy. Nazwiska bohaterów są polskie i niemieckie. Szwalnie Looma, fabryka porcelany Strobbla, zakłady płyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta