Między dwiema trumnami
LEKTURY
Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim
Między dwiema trumnami
KRZYSZTOF MASłOń
W 1939 r. po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną, Zygmunt Nowakowski, autor "Gałązki rozmarynu", rejestrując się wzwiązku literatów spotkał Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Po wyjściu Boy nagle przystanął i zaczął się żegnać. -- Dokąd pan idzie? -- spytał Nowakowski. -- Wie pan, spróbuję się zarejestrować u lekarzy. .. To także fach. .. -- W takim razie ja pójdę się zarejestrować w związku aktorów! To także fach. .. -- A pan od dawna już nie występuje? -- spytał Boy. -- Nie tak dawno, jak pan nie leczy. ..
Scenę tę przypomina, wśród wielu innych, Józef Hen w swojej wydanej ostatnio książce o autorze "Słówek": "Błazen -- wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim". Oddaje w niej hołd swojemu mistrzowi: słynnemu poecie, publicyście, krytykowi i tłumaczowi, który jednak i za życia, i po śmierci -- a trwa to po dziś dzień, ostatnio ze zdwojoną mocą -- bywał obiektem ataków, w których zarzucano mu szarganie świętości narodowych, bezbożnictwo, a nawet zdradę Polski. Może gdyby pozostał wierny swojemu wyuczonemu zawodowi -- lekarza, nie byłoby tego wszystkiego. .. Tylko jak wyglądałaby wtedy kultura Polska?
Nie znam równego mu krytyka. ..
Ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta