Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okrutna lekcja na przyszłość

09 stycznia 1999 | Plus Minus | AJ

"Eichmann w Jerozolimie" Hannah Arendt

Okrutna lekcja na przyszłość

Dobrze, że wydawnictwo "Znak" rozpoczęło publikowanie serii pt. "Okrutny wiek XX", w której ukazała się książka Hannah Arendt pt. "Eichmann w Jerozolimie" (pierwsze wydanie: Nowy Jork 1964) . Praca wybitnej uczonej jest bowiem nie tylko relacją i komentarzem do procesu Adolfa Eichmanna, sądzonego 16 lat po wojnie i oskarżonego o zbrodnie przeciwko ludzkości i współudział w zagładzie Żydów. Jest także wezwaniem do refleksji na temat podstawowych problemów moralnych, a także prawnych, z którymi styka się człowiek.

Nasz wiek kończy się, co prawda, optymistycznie, blisko 10 lat temu w Europie Środkowowschodniej upadł także inny system totalitarny -- komunizm, ale zasadnicze pytania, które postawiła autorka, są wciąż aktualne. Choćby to: w jakim stopniu moralnie odpowiedzialni są ci, którzy milcząco tylko przyglądają się łamaniu praw człowieka? Na ile słabość oporu wobec totalitaryzmów przedłużyła czas ich trwania?

Zajmując się ideologią faszystowską, mającą od początku jawnie antysemicki charakter, autorka przywołuje Shoah. Hitler i jego reżim, w swej obłędnej ideologii z zimną krwią i pedantyczną drobiazgowością zaplanował zagładę 11 milionów europejskich Żydów (tylko dlatego, że byli Żydami) . Zamordowali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1591

Spis treści
Zamów abonament