Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Balon-dynia konkurentem dla satelitów

09 stycznia 1999 | Nauka i Technika | KF

NASA

Wielki program badawczy do 2000 roku

Balon-dynia konkurentem dla satelitów

KRYSTYNA FOROWICZ

Superbalony mogą latać miesiącami w bezkresnej przestrzeni, ich dzień pracy jest taki sam jak satelitów, a na dodatek są 10-krotnie tańsze. NASA w marcu zamierza przetestować prototyp takiego balonu. Ma nadzieję, iż w końcu 2000 r. będzie to jej pierwszy balon pracujący na "etacie".

Nowe balony, z którymi obecnie eksperymentują amerykańscy konstruktorzy, są częścią projektu NASA -- Ultra Long Duration Balloon (ULDB) . Będą one wypełniane helem. Mogą być tańsze niż satelity -- napisał "New Scientist". Ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz balonu powinno być utrzymane na odpowiednio jednakowym poziomie, by chronić delikatną jego powłokę przed rozerwaniem. Dlatego musi on gubić hel w ciągu dnia, bo gaz pod wypływem ciepła słonecznego zwiększa swą objętość. Nocą zaś balon będzie opadał, gdyż hel oziębia się i balon się kurczy.

-- Jedynym sposobem na utrzymanie wysokości jest wyrzucanie balastu, ograniczając czas pobytu maksymalnie w górze do 3--5 dni na szerokości geograficznej Stanów Zjednoczonych -- mówi Steve Smith, dyrektor programu ULDB (NASA) z Centrum Lotów w Wirginia. W programie biorą udział firmy amerykańskie i japońskie. Eksperci z NASA opracowali superlekki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1591

Spis treści
Zamów abonament