Konsekwencje błędnych klasyfikacji
ROZMOWA
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst&Young
Konsekwencje błędnych klasyfikacji
Podatnicy często mają kłopoty z zaklasyfikowaniem sprzedawanych przez siebie towarów czy usług do danej kategorii statystycznej, a od tego zależy przecież wysokość stawki VAT. Zwracają się wówczas do właściwych organów statystycznych o udzielenie opinii. Korzystają z niej potem przy rozliczaniu się z podatku. Tymczasem nierzadko, w trakcie kontroli, urzędy skarbowe kwestionują ustaloną w ten sposób stawkę VAT. Jak postąpić w takiej sytuacji?
TOMASZ MICHALIK: Opinie urzędów statystycznych nie mają charakteru decyzji administracyjnych, ale to właśnie w tej formie dokonywana jest interpretacja klasyfikacji statystycznych. Także z wyroków NSA wynika, że to urzędy statystyczne albo działające przy nich Ośrodki Badawczo-Rozwojowe są organami kompetentnymi do interpretowania klasyfikacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta