Ustawa o służbie cywilnej
Prezydent do Trybunału Konstytucyjnego
Ustawa o służbie cywilnej
Prezydent 8 stycznia 1999 r. przesłał do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z konstytucją ustawy z 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej. Ustawie tej zarzuca niezgodność: I. art. 2 ust. 1 pkt 6 i 7 z art. 153 konstytucji; II. art. 15 ust. 3 z art. 10 i art. 153 konstytucji; III. art. 82, 83 i 87 z art. 1 i art. 32 ust. 1 konstytucji. Oto pełne uzasadnienie wniosku.
U z a s a d n i e n i e
Marszałek Sejmu w 18 grudnia 1998 r. przedstawił mi do podpisu ustawę o służbie cywilnej.
I. W art. 153 ust. 1 konstytucja określa istotę i cel utworzenia korpusu służby cywilnej. Stanowi wyraźnie, że służba cywilna ma zapewnić zawodowe, rzetelne, bezstronne i neutralne politycznie wykonywanie zadań państwa, a obszar działania korpusu służby cywilnej obejmuje urzędy administracji rządowej. Ustawa zasadnicza nie dopuszcza równocześnie możliwości rozszerzenia, drogą działalności ustawodawczej, sfery działania korpusu służby cywilnej na inne urzędy i jednostki organizacyjne stanowiące aparat obsługi odrębnych instytucji państwowych. Konstytucja określając w rozdziale VI pozycję ustrojową rządu, prezesa Rady Ministrów oraz administracji rządowej w art. 148 w sposób wyraźny akcentuje, iż zwierzchnictwo prezesa Rady Ministrów dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta