Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terminy po szkodzie

15 stycznia 1999 | Moje Pieniądze | MC

PO WYPADKU

Nie warto czekać ze zgłoszeniem swoich roszczeń

Terminy po szkodzie

Termin, w jakim klient powinien zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o zaistniałej szkodzie, określony jest w umowie ubezpieczeniowej. Najczęściej wymienia się termin 3- lub 7-dniowy. Ma on charakter jedynie porządkowy, ale jego przekroczenie może rodzić pewne konsekwencje.

Ubezpieczyciel może bowiem umniejszyć odszkodowanie lub w ogóle odmówić jego wypłaty. Jednak nie odbywa się to na takiej zasadzie, że gdy nastąpi uchybienie terminu, automatycznie uruchamiana jest sankcja. Muszą zaistnieć dodatkowe okoliczności -- np. przekroczenie terminu ma istotny wpływ na wielkość zobowiązań ubezpieczyciela. Co ważne -- to zakład ubezpieczeń, chcąc umniejszyć odszkodowanie lub odmówić jego w ypłaty, musi bezwzględnie udowodnić, że opóźnienie w zgłoszeniu szkody miało rzeczywiście taki skutek. Jeśli nie uda się tego dowieść, nie mogą być zastosowane przewidziane w umowie sankcje. Przeprowadzenie takiego dowodu jest trudne, stąd w praktyce postanowienia umowne, dotyczące przekroczenia terminu zgłaszania szkody, są stosowane rzadko.

Przedawnienie

Inaczej funkcjonuje drugi z terminów -- ten dotyczący przedawnienia roszczeń....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1596

Spis treści
Zamów abonament