Skutki nazbyt mocnego hamowania
W latach 1999-2000 gospodarka będzie się rozwijać w tempie około 5 procent
Skutki nazbyt mocnego hamowania
/teksty/wydanie_990115/ekonomia_a_4-1.F.gif">
WŁADYSŁAW WELFE, ALEKSANDER WELFE, ROBERT KELM
W ostatnich dwóch kwartałach 1988 roku nastąpiło wyraźne osłabienie aktywności gospodarczej. Jest to efektem decyzji ekonomicznych rządu i NBP zmierzających do ograniczenia krajowego popytu finalnego (tzw. schładzanie), powiązanego z realną aprecjacją złotego spadku konkurencyjności rodzimej produkcji, a także pogorszenia się sytuacji w handlu zagranicznym w efekcie kryzysów finansowych (zwłaszcza w Rosji).
Stopa inflacji w roku 1998 uległa zmniejszeniu do nieco poniżej 12 proc. (średniorocznie). Złożyły się na to podwyżki urzędowych cen wprowadzone na początku 1998 roku powodujące przyspieszenie procesów inflacyjnych oraz - działające w odwrotnym kierunku - wolne tempo dewaluacji złotego względem dolara i pozostałych czterech głównych walut. Decydujące znaczenie miał jednak spadek cen surowców na rynkach światowych (o ok. 6 proc.) oraz presja podażowa na rynku cen żywności wywołana załamaniem eksportu do krajów WNP. Sukces polegający na zduszeniu inflacji poniżej 10 proc. (grudzień do grudnia) jest więc tylko w części zasługą polityki fiskalnej i pieniężnej.
Jakie będą warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta