Czy banki mają wyręczać urzędy skarbowe
Obowiązki płatników i podatników
Czy banki mają wyręczać urzędy skarbowe
JAROSŁAW KOZIŃSKI
Nowe prawo dewizowe z 18 grudnia 1998 r. oprócz regulacji dotyczących obrotu dewizowego przynosi również przepisy, które wpłyną na stosowanie prawa podatkowego. Jego art. 14 wprowadza ograniczenia w swobodnym dokonywaniu płatności na rzecz nierezydentów osiągających dochody w Polsce lub otrzymujących pewne przychody z Polski. Wydaje się, że celem ustawodawcy było zapewnienie ściągalności należnych od nierezydentów podatków. Jednak analiza przepisów - a do sposobu ich zredagowania można mieć wiele zastrzeżeń - prowadzi do wniosku, że oprócz znacznego "dobiurokratyzowania" prostych do tej pory czynności, najistotniejszym efektem nowych rozwiązań jest przesunięcie części odpowiedzialności za badanie obowiązków podatkowych płatników i podatników z urzędów skarbowych na banki (oprócz banków dewizowych omawiana regulacja dotyczy w pewnym zakresie również biur maklerskich). Ponadto, aby mieć pewność, że banki i ich pracownicy potraktują nowe obowiązki poważnie, podniesiono istotnie poziom grożących im kar.
Ponieważ analiza tych przepisów wymaga dość częstego odwoływania się do tekstu, pozwolę sobie przytoczyć treść dwóch kluczowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta