Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Światowe reakcje na zatrzymanie Ocalana

17 lutego 1999 | Świat | ND

Światowe reakcje na zatrzymanie Ocalana

Bruksela: nagroda zasprawiedliwyproces

Stosunki między Unią Europejską a Turcją, od wielu lat napięte, ulegną poprawie, jeśli władze w Ankarze przeprowadzą proces Abdullaha Ocalana zgodnie z międzynarodowymi zasadami prawa i demokracji -- przyznał wczoraj komisarz UE ds. Europy Wschodniej Hans van den Broek. Jego zdaniem skazanie na karę śmierci kurdyjskiego przywódcy oznaczałoby, że Turcja sprzeniewierza się zasadom Rady Europy, której jest członkiem.

Van den Broek zastrzegł, że państwa "15" nie zamierzają jednak bezpośrednio interweniować wobronie Ocalana.

Bruksela oskarża Turcję, która od 1962 r. bezskutecznie stara się o przystąpienie do UE, m. in. o nagminne naruszanie praw człowieka, pacyfikację wspólnot kurdyjskich, okupację północnego Cypru iłamanie demokracji przez armię. Wprywatnych rozmowach politycy wielu państw Unii, z Grecją i Niemcami na czele, przyznają, że członkostwo Turcji w UE jest niemożliwe ze względu na wielkość tego kraju, jego ubóstwo imuzułmańską tożsamość, co naruszy jedność Unii. Wczoraj Van den Broek nie chciał jednak powiedzieć, na czym mogłaby polegać poprawa stosunków między Ankarą a Brukselą.

Także dyplomaci NATO...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1624

Spis treści
Zamów abonament