Słabość państwa
PRZEMOC I PRAWO
Nie można działać skutecznie, kierując się wynikami sondaży. Obowiązkiem rządu jest także podejmowanie decyzji niepopularnych
Słabość państwa
ALEKSANDER
HALL
Na pozór wszystko skończyło się dobrze. Delegacja rządowa podpisała porozumienie z "Solidarnością" rolników indywidualnych i kółkami rolniczymi. Lepper licytował za wysoko i przegrał. Blokady dróg -- wbrew jego zaleceniom -- zostały rozwiązane. Rada Ministrów zaakceptowała porozumienie i spokój wrócił na wieś. Trudno jednak przejść do porządku dziennego nad tym, co działo się w naszym kraju w ostatnich tygodniach. Lepperiada obnażyła słabość państwa.
Akcja blokowania dróg miała autentyczne społeczne podłoże. Jej przyczyną było pogarszanie się sytuacji polskiej wsi i rolników. Jest niewątpliwą porażką rządzącej centroprawicy niedocenienie ostrzegawczych sygnałów ze wsi i niedopracowanie przez rząd koncepcji reformy polskiego rolnictwa.
Te okoliczności wniczym jednak nie zmieniają wymowy tego, że Andrzej Lepper, pospolity awanturnik, który w państwie, gdzie prawo jest egzekwowane, odsiadywałby wyrok za którąś z poprzednich wywołanych awantur -- przy bezczynności władzy kierował przez dwa tygodnie akcją blokowania dróg publicznych w Polsce, przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta