Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto i kiedy ma dostęp do sekretów

17 lutego 1999 | Prawo | JM

ANALIZA

Przepisy o tajemnicy bankowej

Kto i kiedy ma dostęp do sekretów

JAROS

ł

AW

MAJEWSKI

Ustawowe określenie dostępu osób trzecich do tajemnicy bankowej pozwala się z orientować, jak prawo ją chroni: szczelnie czy niezbyt szczelnie.

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. -- Prawo bankowe (Dz. U. nr 140, poz. 939; dalej: pr. bank. ) znacznie rozszerzyła zakres informacji objętych tajemnicą bankową w stosunku do poprzedniego stanu prawnego.

Od 1 stycznia 1998 r. , stosownie do postanowień art. 104 ust. 1 pr. bank. , tajemnica bankowa obejmuje wszystkie wiadomości dotyczące:

* czynności bankowych i o sób będących stroną umowy, uzyskane w czasie negocjacji oraz związane zzawarciem umowy zbankiem ijej wykonywaniem, zwyjątkiem wiadomości, bez których ujawnienia nie jest możliwe należyte wykonanie zawartej przez bank umowy,

* osób, które nie będąc stroną powyższej umowy, dokonały czynności pozostających wzwiązku zzawarciem takiej umowy, chyba że ustawa przewiduje ujawnienie takich czynności.

Zmieniły się również zasady rządzące dostępem do tych informacji. To ważne, albowiem ustawowe zapewnienie określonym podmiotom dostępu jest jednym znajistotniejszych, jeżeli nie najistotniejszym wskaźnikiem pozwalającym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1624

Spis treści
Zamów abonament