Ratyfikacja umów
PIERWSZE CZYTANIE
Traktat Północnoatlantycki
Ratyfikacja umów
Konsekwencją przyjęcia Polski do NATO jest przystąpienie do umów międzynarodowych, które wiążą państwa członkowskie Traktatu. Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektów czterech ustaw dotyczących ratyfikacji czterech umów regulujących -- najkrócej mówiąc -- status: sił zbrojnych; Organizacji Traktatu; przedstawicielstw i przedstawicieli państw trzecich; międzynarodowych dowództw wojskowych Sojuszu.
Pierwszy akt to umowa między państwami-stronami Traktatu Północnoatlantyckiego, dotycząca statusu ich sił zbrojnych. Z ostała sporządzona 19 czerwca 1951 r. w Londynie (dalej: NATO SOFA) . Reguluje kwestie związane z wjazdem i pobytem na terytorium jednego państwa członków sił zbrojnych innego lub innych państw NATO. Dotyczy też przejazdu przez to państwo tranzytem, w tym jurysdykcji, roszczeń cywilnych, zwolnień podatkowych i celnych oraz korzystania z opieki zdrowotnej.
Umowa ustala zasady podziału kompetencji między państwa- członków. Organa wojskowe państwa wysyłające wojsko mają prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta