Wniesienie aportu bez prawa do odlicze
Sankcje za nieprawidłowości w ewidencji VAT
Wniesienie aportu bez prawa do odlicze
Nie można odliczyć VAT naliczonego przy zakupie towaru, który osoba prawna przekazała jako aport do spółki zagranicznej. Czynność taka nie podlega bowiem ustawie o VAT. Nie jest a ni sprzedażą, ani darowizną, a ni zamianą, ani żadną inną wskazaną w art. 2 ustawy o VAT. Nie może być też uznana za przekazanie towarów na potrzeby osobiste podatnika, gdyż osoba prawna takowych nie posiada -- stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z 4 listopada 1998 r.
Przeprowadzona w spółce z o. o. kontrola urzędu skarbowego wykazała nieprawidłowości wewidencji VAT. Ujęto w niej podatek naliczony od zakupu druków, nie związany ze sprzedażą opodatkowaną, a także obniżono VAT należny o naliczony przy zakupie kserokopiarki, którą następnie przekazano jako aport rzeczowy do spółki ukraińskiej. Urząd stwierdził, że w rozumieniu ustawy o VAT wniesienie aportu nie jest ani czynnością opodatkowaną, ani eksportem, a zatem nie można zastosować zerowej stawki, tak jak uczynił podatnik. Efektem kontroli było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta