Zjawy saraceńskie
Zjawy saraceńskie
GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI
"Skomplikowane i wyłącznie hipotetyczne są poszukiwania rodowodu historycznego i etymologicznego Saracenów. Z pewnością można powiedzieć, że Saracenami nazywano Arabów z Afryki północnej, którzy po podboju Sycylii w IX i X wieku urządzali wyprawy zbrojne i zakładali bazy wojskowe wzdłuż brzegów Włoch południowych, Ligurii i Prowansji. W pogoni za łupem wojennym zapuszczali się aż do przełęczy alpejskich i Szwajcarii, oraz na północne wybrzeże Adriatyku".
Dizionario Enciclopedico Italiano
Z moim młodszym towarzyszem broni w Armii Andersa, noszącym osobliwe imię i nazwisko Marcel Prus, zbliżyłem się bardziej podczas kampanii adriatyckiej. Poznałem go na Bliskim Wschodzie, na pustyni w Iraku, ale była to znajomość powierzchowna i dość przykra. Siedemnastoletni chłopiec, nawet nie absolwent gimnazjum polskiego w Libanie, nie był w stanie opanować albo co najmniej ukryć swego strachu. Drżał histerycznie przed wszystkim w trakcie naszej wspólnej pustynnej warty nocnej (ja drzemałem w namiocie, on krążył "pod karabinem" w pewnej odległości o d namiotu) . Co go tak wystraszyło? Zabłąkany pies? Arab skradający się w ciemnościach do naszego żywnościowego magazynu? Niewiele brakowało, by impuls ucieczki przeciął strzałem samobójczym (zdążyłem na czas wyskoczyć z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta