Umieć się różnić
Umieć się różnić
DOMINIK MORAWSKI
z Rzymu
Nie ma chyba miejsca w Europie, takiego jak rzymsko-watykańskie obserwatorium, które umożliwia prawidłową ocenę nowej polskiej rzeczywistości. Niezależnie od pobudzającego do refleksji dystansu, pozwala bowiem na syntetyczne podejście do nowych, postkomunistycznych realiów.
Synteza ta, tkwiąca potencjalnie w tym spojrzeniu, odnosi się do obydwu stron Tybru (który "stał się szerszy" w czasie trwania obecnego pontyfikatu), czyli do Rzymu świeckiego i do Watykanu; do perspektywy oznaczającej, inaczej mówiąc, stałe przenikanie sacrum i profanum pod znakiem ducha tolerancji i kultury współżycia. To przecież nad Tybrem rozpoczęła się przed wiekami i trwa nadal praca nad wielką syntezą tego, co zawiera wiara chrześcijańska i tego, co ludzkie.
Perche non possiamo non dirci cristiani, czyli "dlaczego nie możemy powiedzieć o sobie, że nie jesteśmy chrześcijanami" - to słynne zdanie wybitnego filozofa i liberała Benedetto Crocego stanowi klucz do zrozumienia i szacunku, jaki dla Stolicy Apostolskiej i Kościoła żywią Włosi o orientacji liberalnej, na wskroś nieraz laickiej. Croce, cytowany nie tak dawno przez organ jezuitów "Civilta Cattolica", twierdził, że poczucie sacrum w poczynaniach człowieka polega na tym, by "każdy jego akt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta