Tydzień na giełdach
- Złoty: bolesna deprecjacja
- Finanse: rezerwy obowiązkowe
- Giełda: odwrót inwestorów zagranicznych
- Towary: rosną ceny zbóż paszowych
- Waluty: euro nadal słabe
- Obligacje: wyprzedaż w USA
- Akcje: rozchwiany rynek
- Surowce: nerwowy tydzień dla ropy Złoty: bolesna deprecjacja
/teksty/wydanie_990227/ekonomia_a_9-1.F.gif">
Piątek przyniósł pierwszą od 28 sierpnia 1998 r. spektakularną deprecjację złotego. Jego cena rynkowa po raz pierwszy od pół roku spadła poniżej poziomu ustalonego przez bank centralny. W czasie transakcji bezpośrednich z NBP banki płaciły wczoraj za dolara o 1,6 gr więcej niż wynikało z notowań we Frankfurcie, za euro - o 3 gr. Od początku tego roku złoty stracił już wobec dolara blisko 44 gr, a w stosunku do euro - 25,25 gr. Tylko w lutym dolar zyskał ponad 28 gr, a euro 18 gr. Jeszcze w początku stycznia, gdy złoty bił rekordy wartości, odchylenie doszło do minus 9 proc., a wczoraj wynosiło plus 0,59 proc.
Deprecjację złotego widać już wyraźnie. Ale z wygaszeniem trendu aprecjacji i realnym spadkiem wartości złotego mieliśmy (biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji) już do czynienia co najmniej od dwóch tygodni. Nawet uwzględniając wskaźnik 0,5 proc. miesięcznej dewaluacji złotego, utrzymane ostatnio przez
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta