Co wynika z konwencji ramowej
MNIEJSZOŚCI NARODOWE
Po pierwszym czytaniu
Co wynika z konwencji ramowej
M AREK ANTONI NOWICKI
Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych. Uwzględnia on gwarancje konstytucyjne oraz wynikające m. in. z konwencji ramowej Rady Europy o ochronie praw mniejszości.
Prace nad konwencją postanowiono podjąć podczas Szczytu Rady Europy w Wiedniu w 1993 r. Miała określać podstawowe zasady ochrony mniejszości narodowych. Po roku tekst był gotowy. 1 lutego 1995 r. otwarto ją do podpisu. Polska uczyniła to dziesięć dni później. Konwencja weszła w życie 1 lutego 1998 r. po ratyfikacji przez dwunaste państwo. Jest pierwszą obowiązującą międzynarodową konwencją chroniącą prawa mniejszości narodowych. Ratyfikowały ją dotychczas 24 państwa. Spoza państw Rady Europy (jest to tzw. konwencja otwarta) ratyfikowała ją Armenia. Z nieznanych powodów wśród państw-stron tej konwencji nie ma nadal Polski. Być może nastąpi to po uchwaleniu ustawy.
Art. 1 konwencji stanowi, iż ochrona mniejszości narodowych oraz praw i wolności należących do nich osób jest integralną częścią międzynarodowej ochrony praw człowieka i jako taka wchodzi w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta