Bezpieczeństwo czy tajemnice
INTERNET
Użytkownicy sieci muszą pogodzić się z ujawnianiem swoich danych
Bezpieczeństwo czy tajemnice
PIOTR KOśCIELNIAK
Internet od początku swojego komercyjnego działania oferował użytkownikom anonimowość -- gwarantując tym samym wolność słowa i poruszanie się po sieci bez konieczności ujawniania nazwiska. Ostatnie posunięcia dwóch firm -- Microsoftu i Intela świadczą o tym, że sieciowa anonimowość odchodzi wprzeszłość.
To, że rozwiązania przyjmowane przez firmy tworzące platformę Wintel są akceptowane przez innych jako standard nie budzi żadnych wątpliwości. Okazuje się jednak, że zarówno w produktach Intela, jak i Microsoftu zawarto mechanizmy, które mogą w istotny sposób naruszyć prawo użytkowników komputerów i Internetu do prywatności i zachowania swoich danych w tajemnicy. Wszystko to zaś odbywa się w imię bezpieczeństwa. Obu firmom najwyraźniej nie przeszkadza fakt, że przeciw naruszania tych praw protestują obrońcy wolności słowa i prywatności -- Center for Democracy and Technology, Center for Media Education, Privacy International i Privacy Rights Clearinghouse.
Nieszczelne Okna
Najwięcej kłopotów sprawiają, jak do tej pory, systemy Microsoft Windows, w których co rusz odnajdywane są błędy umożliwiające wyciekanie danych osobowych, wykradanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta