Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczeństwo czy tajemnice

18 marca 1999 | Nauka i Technika | PK

INTERNET

Użytkownicy sieci muszą pogodzić się z ujawnianiem swoich danych

Bezpieczeństwo czy tajemnice

PIOTR KOśCIELNIAK

Internet od początku swojego komercyjnego działania oferował użytkownikom anonimowość -- gwarantując tym samym wolność słowa i poruszanie się po sieci bez konieczności ujawniania nazwiska. Ostatnie posunięcia dwóch firm -- Microsoftu i Intela świadczą o tym, że sieciowa anonimowość odchodzi wprzeszłość.

To, że rozwiązania przyjmowane przez firmy tworzące platformę Wintel są akceptowane przez innych jako standard nie budzi żadnych wątpliwości. Okazuje się jednak, że zarówno w produktach Intela, jak i Microsoftu zawarto mechanizmy, które mogą w istotny sposób naruszyć prawo użytkowników komputerów i Internetu do prywatności i zachowania swoich danych w tajemnicy. Wszystko to zaś odbywa się w imię bezpieczeństwa. Obu firmom najwyraźniej nie przeszkadza fakt, że przeciw naruszania tych praw protestują obrońcy wolności słowa i prywatności -- Center for Democracy and Technology, Center for Media Education, Privacy International i Privacy Rights Clearinghouse.

Nieszczelne Okna

Najwięcej kłopotów sprawiają, jak do tej pory, systemy Microsoft Windows, w których co rusz odnajdywane są błędy umożliwiające wyciekanie danych osobowych, wykradanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1649

Spis treści
Zamów abonament