Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys można powstrzymać

18 marca 1999 | Publicystyka, Opinie | WM

Niebezpieczne tendencjewidoczne wlutowych wynikach same nie znikną idlategopowinniśmy zastanowić się nad tym, jak przeciwdziałać kryzysowi budżetowemu

Kryzys można powstrzymać

WOJCIECH MISIňG

Ogłoszenie przez Ministerstwo Finansów pierwszych wyników wykonania budżetu państwa za rok 1999 wywołało burzę. Nie ma się zresztą czemu dziwić -- podane wielkości mogą szokować.

Przypomnijmy -- po dwóch miesiącach budżet państwa zgromadził 13, 4 proc. planowanych dochodów, zrealizował 17, 4 proc. wydatków i w efekcie osiągnął ujemny wynik, wynoszący prawie -- 7, 4 mld zł. W dwóch pierwszych miesiącach roku wykorzystano 57, 7 proc. limitu zadłużenia przyjętego na ten rok w ustawie budżetowej.

Rozrzut opinii co do interpretacji takich wyników był duży -- od uspokajających (". .. wyniki dwóch miesięcy jeszcze o niczym nie rozstrzygają") do wręcz katastroficznych, wróżących rychłe załamanie budżetu. Opinie skrajne zazwyczaj nie są prawdziwe, tak jest i teraz. Uważam jednak, że z informacji ujawnionych przez Ministerstwo Finansów wyczytać można dość niepokojące sygnały. Jest oczywiście faktem, że wyniki osiągnięte w pierwszych dwóch miesiącach roku nie decydują o ostatecznym wykonaniu budżetu, prawdą jest jednak i to, że nie można liczyć na radykalną poprawę sytuacji w następnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1649

Spis treści
Zamów abonament