Potęga immunitetu
Organizacje międzynarodowe
Potęga immunitetu
Immunitet jurysdykcyjny mający chronić organizacje międzynarodowe przed jednostronną ingerencją rządów nie może poważnie osłabiać niczyich podstawowych praw.
Brytyjczycy Richard Waite i Terry Kennedy, programiści komputerowi zatrudnieni w prywatnej spółce SPM, zostali oddani do dyspozycji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i oddelegowani do pracy w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt. Gdy spółka nie odnowiła z nimi kontraktów, wnieśli powództwa przeciwko ESA do Sądu Pracy w Darmstadt, twierdząc, że na podstawie ustawy o czasowym zatrudnieniu uzyskali status pracowników ESA. Ta zaś powołała się na jej immunitet jurysdykcyjny na podstawie art. XV ust. 2 konwencji ESA wraz z aneksem. Sąd pracy uznał pozwy za niedopuszczalne ze względu na immunitet. Z kolei Apelacyjny Sąd Pracy we Frankfurcie nad Menem choć oddalił odwołanie, zezwolił jednak na wniesienie rewizji do Federalnego Sądu Pracy. Ten zaś stwierdził, że immunitet uniemożliwiał jakiekolwiek postępowanie sądowe. Wreszcie Federalny Trybunał Konstytucyjny odmówił przyjęcia skargi konstytucyjnej, uważając, że nie rodziła żadnej kwestii o znaczeniu ogólnym.
W skardze do Komisji Waite i Kennedy zarzucili, że pozbawiono ich dostępu do sądu (art. 6 ust. 1 konwencji) w celu rozstrzygnięcia sporu z ESA na tle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta