Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Racjonalnie o rolnictwie

18 marca 1999 | Publicystyka, Opinie | LB

Antyrynkowego interwencjonizmu nie da się w żaden sposób uzasadnić ani ekonomicznie, ani społecznie

Racjonalnie o rolnictwie

LESZEK BALCEROWICZ

W dyskusjach o rolnictwie często operuje się błędną tezą, że rolnictwo zasługuje na specjalne traktowanie, bo produkuje wyjątkowe dobra, a mianowicie żywność, która służy podtrzymaniu życia. W ten sposób, najczęściej intuicyjnie, stawia się znaki równości między rolnictwem, żywnością i życiem.

Jest to pogląd bałamutny. Wiemy bowiem, że rolnictwo dostarcza wielu dóbr, z których nie wszystkie są niezbędne do życia. Spożywanie niektórych, np. tłustych potraw, wyraźnie życie skraca; ze zboża i ziemniaków produkuje się wódkę, której picie też jest szkodliwe.

W ramach oczyszczania pola dyskusji z nieporozumień trzeba też dotknąć delikatniej kwestii parytetu dochodów, tzn. postulatu utrzymywania określonej relacji (często równości) między przeciętnymi dochodami uzyskiwanymi z działalności rolniczej a przeciętnymi dochodami ludności miejskiej. Postulat równości dochodów jest szczególnym przypadkiem na wskroś socjalistycznej koncepcji domagania się równości dla ludzi, bez względu na ich sytuację, rodzaj działalności zawodowej i inne czynniki. Jeśli zaakceptujemy postulat skrajnego grupowego egalitaryzmu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1649

Spis treści
Zamów abonament