Mogą nas powitać za dwa lata
UE przyjęła kompleksową reformę finansów
Mogą nas powitać za dwa lata
Po dwóch dobach bardzo twardych negocjacji przywódcy Unii Europejskiej przyjęli wczoraj o szóstej rano kompleksową reformę finansów UE, która zakłada przyjęcie już 1 stycznia 2002 r. do UE -- Polski, Czech, Węgier, Estonii, Słowenii i Cypru. Porozumienie rezerwuje blisko 80 mld euro pomocy w latach 2000-2006 dla krajów kandydackich, z czego 40 proc. powinna przejąć Polska.
W kompromisowym rozwiązaniu Francji udało się wywalczyć zasadnicze złagodzenie reformy polityki rolnej, Hiszpanii -- utrzymanie hojnej pomocy regionalnej, a Wielkiej Brytanii -- zachowanie ulgi w składce do wspólnego budżetu. Niemcy nie zdołały natomiast wywalczyć istotnego ograniczenia swojego wkładu do budżetu UE.
Wynik szczytu w Berlinie to sukces, przewodzącego spotkaniu, kanclerza Gerharda Schrödera. Mimo trudnych okoliczności spowodowanych rozpoczęciem nalotów na Jugosławię i dymisją Komisji Europejskiej w połowie marca, szef niemieckiego rządu zdołał doprowadzić do kompromisu wniezwykle skomplikowanej reformie finansów Unii Europejskiej.
Porozumienie Niemcy opłaciły jednak rezygnacją z zasadniczej części swoich interesów. "Nie wygraliśmy, ale się tego też nie spodziewaliśmy" -- powiedział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta