Nadzieje generała
SPRAWA PINOCHETA
Werdykt Izby Lordów jest złą wiadomością dla byłych dyktatorów
Nadzieje generała
ANDRZEJ ŚWIDLICKI
Sprawa osiemdziesięciotrzyletniego generała Augusta Pinocheta przed Izbą Lordów ciągnęła się tak długo, że jej personel zaczynał już przechodzić na hiszpański. Brytyjczykom wyczulonym na precedensy kojarzyć się ona będzie z niespotykanym uchyleniem przez Izbę Lordów jej własnego orzeczenia z listopada. Izba odmówiła Pinochetowi immunitetu, co otwierało drogę do postępowania ekstradycyjnego na wniosek hiszpańskiego rządu.
Były dyktator Chile został aresztowany w Londynie w październiku. Właśnie dochodził do sił w prywatnej klinice po operacji kręgosłupa. Brytyjscy obrońcy Pinocheta twierdzą, że ambasada brytyjska w Madrycie otrzymała ostrzeżenie, że hiszpański sędzia śledczy Baltasar Garzon przygotowuje wniosek o ekstradycję Pinocheta z oskarżenia o najcięższe zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym tortury, porwania i zabójstwa, ale nie przekazała go zainteresowanemu. Równocześnie prasa ujawniła, że były dyktator Chile z tytułem dożywotniego senatora przed wyjazdem do Londynu otrzymał od brytyjskiego rządu gwarancje bezpieczeństwa. Tymczasem prosto z salonu VIP na lotnisku Heathrow trafił pod kuratelę policji.
Prawny precedens
Pinochet przejdzie do historii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta