Szczęście dzieci ziemi
Maria Janion i Maria Żmigrodzka, autorki "Odysei wychowania": Nasza klasa średnia jest wciąż chyba pobożnym życzeniem
Szczęście dzieci ziemi
MAGDALENA BIEŃKOWSKA:-- Rok Goethego otworzyła najnowsza książka pań "Odyseja wychowania". Skąd u dwóch polonistek zainteresowanie Goethem?
MARIA ŻMIGRODZKA: -- Opracowałyśmy wspólnie najpierw książkę "Romantyzm i historia", która koncentrowała się na sprawach polskich, na inspiracjach ówczesnej literatury historią -- polską oczywiście. Potem miałyśmy zamiar podjąć temat tak bardzo rozległy jak "romantyzm i egzystencja". Tu już trzeba było zapuścić się szerzej w literaturę europejską i pójść głębiej, zacząć od korzeni tkwiących w rozdartej wewnętrznie, przejściowej epoce schyłku XVIII wieku. Jednym z ważnych tematów szczegółowych była romantyczna reinterpretacja odziedziczonych ztradycji postaci mitycznych i symbolicznych, wzorców osobowych, paradygmatów ludzkiej kondycji. I tutaj musiała nam się narzucić twórczość i postać Goethego. Dlatego, że on sam przeszedł tak zmienne koleje intelektualnych i estetycznych doświadczeń swego czasu, a i dlatego również, że -- choć romantyzmowi niechętny -- stał się mistrzem wielu romantyków europejskich, którzy odnajdywali siebie w stworzonych przez niego wielkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta