Londyńskie lata, powroty do Polski
LEKTURY
Wspomnienia Józefa Garlińskiego
Londyńskie lata, powroty do Polski
Drugi tom wspomnień Józefa Garlińskiego obejmuje lata od zakończenia II wojny światowej do 1998 r.
Pół wieku intensywnego życia, wielkiej pracy dla rodziny i sprawy polskiej (dziś już prawie nikt nie wie, co się kryje pod tą nazwą, a używanie takiego określenia w wielu tzw. opiniotwórczych kręgach zostało ośmieszone) w obcych i nieprzyjaznych warunkach dla emigranta politycznego, autor zawarł na blisko 500 stronicach. Tom robi wrażenie obszernego, lecz dopiero wgłębianie się w jego treść pozwala wyobrazić sobie, jak autor jest oszczędny, czasami ascetyczny poruszając węzłowe zagadnienia "polskiego Londynu" lat 1945-98. Stąd też lektura pozostawia uczucie niedosytu.
Od przyjazdu do Londynu Garliński znajduje się w samym centrum najważniejszych spraw polskich: politycznych, społecznych i kulturalnych. Wymienienie jego różnorodnych funkcji zajęłoby sporo miejsca. Sądzę jednak, że z powodu fałszywego obrazu "polskiego Londynu" w całym okresie PRL-ui braku właściwej wiedzy w szerszych kręgach społeczeństwa, należy wymienić chociaż najważniejsze funkcje społeczno-polityczne; są to niewątpliwie: prezesura Koła AK w Londynie, członkostwo w Radzie i Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, członkostwo w Radzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta