Co z podatkiem krajowym
ROZLICZENIA
Praca zagranicą
Co z podatkiem krajowym
IZABELA LEWANDOWSKA
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki podatek zapłaci w kraju o soba uzyskująca dochody za granicą. Zależy to od rodzaju dochodów oraz od tego, czy zarabiający za granicą zapłacił już tam podatek czy nie i jakie były tego powody. W świecie dość powszechnie respektowana jest zasada unikania podwójnego opodatkowania. Oznacza ona, że jeśli zapłaciło się podatek od dochodów w kraju, w którym się je uzyskało (lub podlegały tam one opodatkowaniu, ale z jakichś powodów były z niego zwolnione) , to nie płaci się go już w kraju macierzystym lub uwzględnia przy ustalaniu należnego w nim podatku. Dochody uzyskane za granicą mają więc najczęściej wpływ na wysokość podatku należnego w kraju.
Reguły unikania podwójnego opodatkowania normują umowy międzynarodowe. Polska podpisała ich kilkadziesiąt. Dlatego kwestię opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów osiąganych za granicą (wynagrodzenie za pracę, stypendium, emerytura, honorarium autorskie itd. ) należy zawsze rozpatrywać na tle konkretnej umowy zawartej z krajem, w którym dany dochód osiągnięto. Pewne zasady się w nich powtarzają, ale poszczególne unormowania mogą się znacznie różnić.
Okres przebywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta